REAL FLAT - Správa bytového fondu a realitní činnost ve Zlíně, SBD Budovatel Zlín

Přihlášení do klientské sekce:
bytové domy Články

Zateplení: počáteční obavy vystřídala spokojenost
30.10.2015 15:22

Převzato: Zlínský deník | 10. října 2015 | Irena Jurčíková

Před dvěma lety se obyvatelé tří dvanáctipatrových panelových domů v ulici Ševcovská ve Zlíně rozhodli pro zateplení. Zateplení každého z domů včetně teras, střech a spodních obrubníků stálo zhruba dvacet milionů. I přes prvotní zdrženlivý postoj si to dnes obyvatelé nemohou vynachválit.

„Je to úspora, izolace je znát. A v létě, když byly vysoké teploty, tak jsme větrali jen minimálně a zateplení nám drželo v místnosti chlad. Takže to neslouží jen v zimě, ale je to užitečné celoročně," chválila vylepšení obyvatelka Kateřina Kolková.

Skutečné úspory se projeví, až přijde pořádná zima

Tepelná úspora díky zateplení se zatím kvůli počasí ale nemohla výrazně projevit.

„Poslední dvě zimy byly teplé, takže úspora byla velká, ale zatím se nedá říci, kolik z toho bylo zateplením, protože celkově nebylo topení moc potřeba," vysvětlil Rudolf Mahdalík, domovník jednoho z panelových domů, který k zateplení ostatní inicioval. Ze začátku lidé nebyli zateplování příliš nakloněni, ale po čase jsou rádi, že se provedlo.

„Když jsme to probírali na domovní schůzi poprvé, tak to mezi obyvateli neprošlo. Byla to drahá záležitost a každý se toho zalekl. Napodruhé už jsme to prosadili. A všichni říkají, že to byl rozumný nápad. Ale kdybychom zateplili už dříve, tak jsme dostali pět milionů zpátky z dotací Zelená úsporám, ale když jsme to prosadili později, tak ten dotační program skončil a my žádné peníze nedostali. Což je škoda, ale je tady zkrátka moc lidí a spousta různých názorů, proto jsem rád, že jsme se nakonec dohodli," popsal domovník. Finance na zateplení si půjčili v bance u budou je splácet zhruba deset let.

„Všichni okolo zateplovali, a když jsem ukázal obyvatelům domu rozpis cen tepla, tak bylo vidět, jak jeho cena vehementně roste, což byl popud k zateplení. Nynější úspora zatím činí zhruba dvě stě korun za měsíc a až splatíme úvěr, bude to ještě víc," uvedl Mahdalík.

Obyvatelé nižší poplatky ocenili. „Bydlím tady sice krátce, ale se zateplením jsem určitě spokojený. Platíme míň a zateplení dobře izoluje jak v létě, tak v zimě," pochvaloval si obyvatel domu Milan Pekař.

Zateplování se dělalo postupně u každého domu zvlášť. Vždy se jedna polovina domu udělala na jaře a druhá na podzim. Celková doba zateplování jednoho domu byla tři měsíce. Při stavbě ani po ní žádné problémy nemáme ani s plísní," popsal domovník. Jediný zádrhel byli ptáci.

„Pro ptáky jsme udělali otvory v horní části domu, dali jsme tam kroužky, kterými mohou projít. Ale ptáci vyřešili celou situaci sami a odstěhovali se neznámo kam," konstatoval Mahdalík. Domy jsou zatepleny vatou, tento typ je dražší než zateplení polystyrenem, ale kvůli výšce budovy to bylo nutné.
„Od určitého patra domu se musí zateplovat pouze vatou kvůli požární bezpečnosti. Polystyren při určité teplotě teče a mohl by hasiče popálit," informoval domovník.

K zateplení si lidé nechali udělat i nová plastová okna. „Ta už si dělali ale samostatně. Obyvatelé si vybrali cenově různé modely a při společné koupi levnějších by si pak někteří mohli stěžovat. Tři nebo čtyři rodiny koupily levnější okna a už s tím mají problémy," povysvětlil domovník.

„My jsme měli plastová okna i předtím, takže jme na tom tak zle nebyli, ale třeba rohová zeď v pokoji u dětí byla dost studená, a když přes zimu mrzlo, tak odtud šel velký chlad," popsala Kolková.

Lidé se vesměs shodují, že zateplení byla užitečná investice.

„Jsem spokojený. Nemusí se tolik topit. Bydlí se tady lépe, a to je nejen díky zateplení, ale máme i nová okna a radiátory. Jenom se to mohlo nabarvit hezčí barvou, na zelenou nebo nějakou příjemnější barvu, než je obyčejná béžová, ale to je jen zanedbatelný detail," shrnul obyvatel jednoho z panelových domů Miroslav Frolek.


AKTUALITY


Mapa webu | Zapnout grafiku | Kontakt    Realflat.cz | SBDBudovatel.cz | Webový portál bytového družstva ve Zlíně, Code by PCHweb